Bemutatkozik a Józsefvárosi gyülekezet társadalmi jelenlét programja, a Bérlői érdekvédelmi közösség
Nemesdy Krisztina közösségszervező 0630 217 85 96
Ügyeleti idő: munkanapokon 9-13 óra között
Kik vagyunk?
Társadalmi probléma: Lakhatási válság – Társadalmi válasz: Lakhatási mozgalom
Társadalmi víziónk, hogy mindenkinek legyen biztonságos, megfizethető otthona.
A hazai jövedelmi viszonyokhoz képest a lakhatási költségek magasak. A lakhatási válságra az egyik lehetséges társadalmi megoldás a köztulajdonú megfizethető bérlakás rendszer kiépítése és gondos üzemeltetése. Ez a forráshiányos terület jelenleg önkormányzati hatáskörben van, és hatalmas társadalmi igény van rá.
Az állami lakhatási megoldási kísérletek (hajléktalanellátás, családok átmeneti otthona, tömegszállások) ehhez a lakhatási formához képes mind költségesebbek és nem biztosítják az emberi méltósághoz és a családok önálló életviteléhez a feltételeket, a családok és egyének mentális egészsége sérül, kivezető utak nincsenek.
Budapest-Józsefváros Önkormányzatának van 130 köztulajdonú bérháza, amelyet a 100%-os önkormányzati tulajdonban lévő Józsefvárosi Vagyongazdálkodó Központ Zrt. (JGK) kezel. Időnként az Európai Unió Városrehabilitációs programokon keresztül támogatja a lakásállomány állagának megújítását, de ez főként homlokzati elemeket érint és nem jelent általános, rendszerszintű megoldást. Leginkább tűzoltásszerű és kiszámíthatatlan.
A Budapest-Józsefvárosi Evangélikus Egyházközség társadalmi felelősségvállalásaként az egyik legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportnak, a józsefvárosi bérlők érdekvédelmi közösségének megszervezését vállalta magára. A csoport a közösségszervezés, közösségfejlesztés, közösségi szociális munka eszköztárával épül.
Előzmények:
2014-től a Közöd Civil Társasággal, józsefvárosi aktív állampolgárok közösségével dolgoztunk ezen a témán és három bérház gázár túlszámlázásának ügyét vittük sikerre érdekképviseleti úton az akkori önkormányzati vezetéssel szemben.
2021-ben a VEKOP-LP5 Magdolna és Orczy Negyed Városrehabilitációs Program projektelemének megvalósítását közbeszerzési pályázaton megnyertük. A Lakóház- és Család Mentorálás projektelem egyik eredménye az volt, hogy 200 bérlői interjú elemzése alapján világos képet kaptunk a bérlők és lakóközösségek állapotáról, szükségleteiről, érdeklődéséről.
Heti rendszerességű bérlői találkozókat facillitáltunk, aminek eredményeképpen a bérlők egy 12 pontból álló strukturális változásokat követelő munkaanyagot készítettek és két nyilvános szakmai fórumon képviselték érdekeiket az Önkormányzatot képviselő tulajdonossal szemben.
2022 januárja óta az Alapítvány a Társadalmi Felelősségvállalásért (ATF) és a Faith in Action szervezetek támogatásából tudtuk folytatni a közös munkát.
Közösségszervező munkatársunk a közösségi médiában, és ennek következményeképpen a helyi újságban fenntartotta a bérlők ügyét a társadalmi diskurzusban. A közösségszervező munka a lakóházakban is folyamatos, a bérlők empowerment szemléletű politikai tudatosságának fejlesztése folyamatos, a heti bérlői találkozók megszakítás nélküliek.
A Bérlői közösség 12 pontjának márciusi újraközlése után az Önkormányzat válaszolt arra a februári kezdeményezésünkre, hogy a JGK Zrt. bérlői központú átalakításában a bérlők, mint érintetti csoport is kapjon szerepet. Április óta havi rendszerességgel egyeztetünk a városvezetéssel, és negyedévente sajtónyilvános fórumon számolunk be az eredményekről.
Eredmények
Rendszerszintű:
-
Új vezetőt nevezett ki a képviselőtestület a szegényellenes koncepció szerint dolgozó igazgató helyett érdekérvényesítő munkánk hatására.
-
Strukturális változások megtervezésekor kikérik és figyelembe veszik az álláspontunkat.
-
Minden egyes önkormányzati tulajdonú házban (130 db) évente egyszer lakógyűlést tartanak – eddig ez nem volt rendszeres.
Bérházakban:
-
Egyes házakban régóta húzódó javításokat végeztek el a figyelemfelhívó munkánk hatására.
-
Minden házba hirdetőtábla került a javaslatunk alapján, a házkezelő és a lakók rendszeres kapcsolattartásának, kommunikációjának érdekében.
Személyes kapcsolatok:
-
Egyre több bérlő vesz részt az érdekvédelmi munkában és tájékozódik a lehetőségeiről, a közösség befolyása erősödik, képes változást elérni a tulajdonosi magatartásban.
-
Lakóközösségi vezetők önként felelősséget vállalnak a bérházuk lakóközösségének ügyviteléért és más házak közösségi vezetőivel is keresik a kapcsolatot. A bérlői érdekvédelmi közösségszervező munkatárs ezt a folyamatot facilitálja.
Kommunikáció:
-
Létrehoztunk egy honlapot.
-
Hírlevelet kapnak az aktualitások függvényében a folyamatban részt vevő bérlők.
-
Rendszeresen tájékoztatjuk a közösségi médián keresztül az érintetteket és a lakhatási válság és a szociális bérlakásrendszer működése iránt érdeklődő állampolgári közösséget.
-
A helyi nyilvánosság, a Józsefvárosi Újság többször írt már a csoport munkájával összefüggő cikkeket.
Beszámoló a 2022-es évről
Új lendület
A 2022-es év egy eseménydús év volt. Újra be kellett lendíteni az embereket és a munkát is, ezzel kezdtük az évet.
A heti csoport találkozók vasárnap délutánonként egész évben folyamatosak voltak.
Februárban a közösség levélben kezdeményezte, hogy a vagyonkezelő szervezeti átalakításának folyamatában tapasztalati szakértőként vehessen részt. A levelünk egészen addig válasz nélkül maradt, míg újra aktív nem lett a csoport a Facebookon és a helyi újságban.
Új munkatárs
Nemesdy Krisztina márciusban munkavállalóként csatlakozott a csoporthoz, először heti 10 órás munkarendben, majd hamarosan heti 20 órában dolgozik a közösség céljainak megvalósításán.
Innentől újra folyamatos lett a virtuális jelenlétünk. Végigvettük a 12 pontot, kifejtettük mindegyiket egy-egy részletesebb Facebook posztban. Több helyen párbeszéd alakult ki a posztok alatt, illetve, a Józsefváros Újság közölt egy interjú sorozatot bérlakás témában.
A nyilvánosság ereje miatt az önkormányzat válaszolt a februári kezdeményezésünkre és rendszeres egyeztetésre hívott bennünket.
Együttműködés a városvezetéssel
Ezután tavasszal elindult egy együttműködés a polgármesterrel, a vagyonkezelővel (JGK), a gazdasági osztállyal, önkormányzati képviselőkkel és a részvételi iroda moderációja mellett.
Minden hónapban munkacsoport találkozókon veszünk részt, amelyek napirendjét a Bérlői Közösség készíti elő javaslatával. Évente többször sajtónyilvános eseményen, nyílt bérlői fórumon találkozunk.
Közösségi programok a bérlőkkel
A nyár folyamán közösségi eseményekkel (lecsó főzés a házaknál) készítettük elő a szeptemberi akciót, a sajtónyilvános eseményt. A közösségi eseményeket mind a 130 házban személyes megkereséssel, plakátozással, szórólapozással hirdettük meg. A csoport tagjai személyesen vettek részt ebben a munkában.
Az egyes házak külön-külön tudtak jelentkezni a lecsózásra. Az alapanyagok árát, üdítőt állta a Közösség, megszerveztük az asztalok, padok, bogrács, gázzsámoly oda és visszaszállítását.
A jó hangulatú közös étkezések előtt és után tartalmas, hosszabb beszélgetések alakultak ki, a házak lakóival továbbra is kapcsolatban vagyunk. A ház lakói vállalták, hogy a házuk közös ügyeit képviselik a szeptemberi bérlői fórumon a városvezetők előtt.
Sajtónyilvános Bérlői Fórum
Szeptember 23-án tartottuk meg a Bérlői Fórumot és közösségi eseményt a Mandák házban. Részt vett a polgármester, az önkormányzat szakemberei és a JGK vezetése is. Bérlők közül 34-en voltak jelen.
Meghívásunkra 10 ház képviselői jelentek meg a Bérlői Fórumon, ahol képviselték a házuk ügyeit. Ezeket írásba foglalva elküldtük a vagyonkezelő (JGK) munkatársainak.
Ezen a Fórumon a polgármester bejelentette, hogy a vagyonkezelő lakásgazdálkodási igazgatóját leváltotta és Szirti Tibort azzal bízza meg, hogy szervezze újjá a lakásgazdálkodási osztály működését.
Az októberben tartott havi bérlői megbeszélésen a vagyonkezelő részletes cselekvési tervvel jelent meg a 10 ház javítási munkáival kapcsolatban.
Kommunikáció egyre több csatornán
Elindult a hírlevél küldés a bérlők számára az eddig összegyűjtött email címekre.
A nyár folyamán elkészült a honlapunk is, és létrehoztunk egy zárt Facebook csoportot, ahol közvetlen (és gyors) kapcsolatot tudunk majd fenntartani a tagjainkkal. A Facebook csoport tagjainak bővítése a következő időszakban is zajlik majd. (Hírlevélben és személyesen is tájékoztatást adunk róla.)
Szövetséges hálózatunkat is bővítettük, találkoztunk a Városlab szervezőjével, Szakál Andreával, a Periféria Központ alapítójával, Pósfai Zsuzsival.
Bővülő kapcsolatok
Augusztus és szeptember hónapokban közvetlen házbejárásokkal is építettük, bővítettük kapcsolatainkat. Beszélgetéseink alapján összeírtuk az egyes bérlőket és/vagy házakat érintő legfontosabb nehézségeket.
A stratégiai tervezésnek megfelelően az első fél évben 10, a második félévben további 5 önkormányzati bérházzal alakítottunk ki kapcsolatot.
Tevékenységünk
Rendszeres találkozók
-
Havi rendszeres találkozók az önkormányzatban a polgármester és a városvezetők részvételével – ezeken a megbeszéléseken az aktuális ügyek mellett nagy hangsúlyt kapnak a szükséges strukturális átalakításokról folyó egyeztetések
-
Heti rendszeres megbeszélések a közösségi vezetőkkel – ezeken az alkalmakon alakítjuk stratégiánkat, osztjuk meg egymással az aktuális történéseket, tudnivalókat, itt dolgozzuk fel az előző eseményeken történteket és készülünk fel a következő eseményekre
Nyilvános események
-
Sajtónyilvános Fórumok rendezése – ezeken az alkalmakon a bérlőknek közvetlenül van módja a polgármesterrel és a városvezetéssel a bérházakat, -lakásokat érintő ügyekről beszélni. Teret kapnak a közösségi vezetők, akik az általuk képviselt házakat érintő nehézségekről beszélnek, és egyéni ügyfelek is, akik a saját problémájukról beszélhetnek
-
Szomszédsági közösségi események rendezése, és részvétel a mások által szervezett programokon – ezek olyan, nem csak a bérlőkhöz köthető események, amelyeket vagy a Mandák házban szervezünk vagy meghívást kapunk rájuk, mint csoport. Igyekszünk minél több ilyen programon részt venni, hogy a Közösség tevékenysége szélesebb körben ismertté váljon
Terepmunka
-
Kapcsolatépítés a bérházakban – hiszünk a személyes kapcsolatok erejében, ezért minden héten újabb és újabb bérlőkkel ismerkedünk meg
-
Közösségi események szervezése egy-egy ház lakóközössége számára – nyáron lecsó főzéseket tartottunk házaknál, ahol egyszerre volt módunk sok emberrel megismerkedni, és hosszabban elbeszélgetni a házukat érintő ügyekről
Szolgáltatások
-
Heti rendszerességű fogadóóra – minden héten elérhetőek vagyunk személyesen azok számára, akik valamiben a segítségünket kérik
-
Egyéni eset kísérés – néhány kiemelt esetben, ahol az ügyintézők szintjén nem sikerül megoldani a kialakult helyzeteket, akár a nyilvánosság erejét is bevonva igyekszünk mihamarabbi megoldást találni. Ezekből az esetekből származó tapasztalatainkat felhasználjuk a strukturális változásokra vonatkozó javaslatainknál
Tudásbővítés
-
Tanulmányút szervezése a JGK-ba a belső működés alaposabb megismerése céljából – ahhoz, hogy lássuk, hogy hol is vannak az elakadások, amiket a bérlők folyamatosan észlelnek, látnunk kell, hogy hogyan is kellene működnie a rendszernek. Ennek érdekében mentünk és megyünk még a JGK-ba
-
Együttműködési kapcsolatok kialakítása – igyekszünk szorosabbra fonni a szálakat olyan lakhatási ügyekkel foglalkozó szervezetekkel, akik tudására és tapasztalatára a későbbiekben számíthatunk. Kapcsolatban vagyunk a Városlab-bel és a Periféria Közpolitikai és Kutatóközponttal is
Mentori találkozók
-
Rendszeres mentori találkozók a Faith In Action nemzetközi szervezet mentorával – ezeken a találkozókon tűzzük ki az éves célokat, határozzuk meg a fő stratégiát és kapunk módszertani támogatást a megvalósításhoz
Céljaink a 2023-as évre
-
folyamatos közvetlen kapcsolatépítés
-
egyéni ügyek nyomon követése
-
JGK szervezeti átalakításában további közreműködés
-
látogatás más kerületek bérlakás ügyekkel foglalkozó részlegén
-
3 fős házképviseletek megerősítése és továbbiak kialakítása
-
képzések a közösségi vezetők számára
-
részvétel a havi munkacsoport találkozókon az önkormányzatban
-
probléma- és erőforrás térképek létrehozása
-
proaktív bérlői magatartás támogatása
-
szövetségi hálózat bővítése (szolidáris polgárok, szakmai szereplők, egyházi hátország)
Az első fő terület, amivel kiemelten foglalkozunk, a közösségépítés. A személyes kapcsolatok építésén keresztül épül maga a közösség is. Fontos, hogy minél több embert tudjunk bevonni a munkánkba, így biztosítva számukra nagyobb teret az életüket befolyásoló döntések meghozatalakor. Célunk, hogy megtapasztalják, hogy a változások nem a fejük felett, hanem velük együtt kerülnek kialakításra.
Az egyéni ügyeket is fontos nyomon követni, nyomást gyakorolni, hogy megtörténjenek az előrelépések. Fontos, hogy a bérlők érezzék, hogy elkezdtek történni körülöttük a dolgok. Így nagyobb bizalommal fordulnak a mi munkánk felé is. A legjobb hírverés számunkra, ha ők maguk, bérlőtársak beszélnek egymás között rólunk.
A közvetlen kapcsolatépítéshez és az egyéni ügyek kíséréséhez szeretnénk felvenni 4 fő szociális kompetenciával rendelkező munkatársat.
A másik terület, ahol nagyon fontos nyomást gyakorolnunk, az a JGK szervezeti átalakításának folyamata. A havi munkacsoport találkozókon, a személyes JGK látogatásokon, és a Fórumokon is erős hatást kívánunk gyakorolni, hogy a 12 pont alapján előre mozdítsuk az átalakítást.
A foltozgatások helyett a szervezet átalakítása a csoport fő célja, mert így egyszerre sokkal több bérlő élete válhat végül könnyebbé.
Annak érdekében, hogy lássunk jobban működő példákat is, tervezünk szakmai látogatást tenni a 13. és a 2. kerület bérlakás ügyekkel foglalkozó részlegén is.
A fenti célok elérése érdekében egyrészt növelni szeretnénk a bázisunkat, így további házakban szeretnénk 3 fős képviseleteket kialakítani és velük a kapcsolatot szorosabbra fűzni. Ők a kapcsolattartók a Bérlői Közösség felé.
Szeretnénk képzéseket biztosítani a csoportban aktív bérlők, közösségi vezetők számára, hogy hatékonyan tudják az érdekeiket képviselni a hivatalos eseményeken.
Folytatni kívánjuk a munkacsoport találkozókon való részvételt és a nyilvános Bérlői Fórumok szervezését.
Törekszünk a házakban további közösségfejlesztésre is. Tervünk, hogy mint közösség, vasárnap délutánonként elmegyünk egy-egy házba és tea és keksz mellett elbeszélgetünk az ott lakókkal.
A bérházak problématérképe, szükségletei mellett erőforrástérképet is szeretnénk készíteni. A 2022-es év alatt azt ismertük fel, hogy a bérlők között rengeteg szakmai kompetencia megtalálható, az építőipartól a művészeti vonalig. Szeretnénk a kapcsolatépítési munkánk során ezeket is összegyűjteni, összefogni és valamilyen elérhető formában közkinccsé tenni.
Úgy gondoljuk, hogy egy ilyen fajta kezdeményezés is segít fejleszteni a bérlők közti szolidaritást és együttműködést.
A bérlői hatalomépítés és öntevékenység érdekében motiválni szeretnénk a proaktív bérlői magatartást saját közösségük és lakókörnyezetük aktív alakításában.
Szomszédsági Szerszámkölcsönzőt, workshopokat szervezhetnek maguknak, amire teret biztosítunk, ahol egymást tanítják, segítik: csináld magad ablakszigetelés, tisztasági festés alapok és toolkit, tisztítószer házilag knowhow, stb.
Szeretnénk kisebb összegű közös felújítási támogatásokat is nyújtani a bérlők számára, olyan esetekben, amikor ők is hozzáteszik a saját hozzájárulásukat. Például konténer bérlés, hogy a közösen végzett lomtalanításukat segítsük, egy kanna festék ahhoz, hogy lefessék a maguk által készített kerti bútoraikat az udvaron, zsákok zöldhulladéknak, hogy rendberakhassák a gondozatlan udvart, stb.
Előrelépés, hogy az önkormányzat ebben a témában októberben azt az ígéretet tette, hogy amennyiben a bérlők önkéntes munkával kifestenek egy lépcsőházat vagy lefestenék a kerti bútort, akkor az önkormányzat állja az anyagköltséget.
Folytatjuk a szövetséges hálózat kiépítését szakmai szereplők felé (SZaKI?), szeretnénk helyi gyülekezetekből egyházi hátországot létrehozni. Szolidáris polgárok felé nyitni, mint szövetségesek és lehetővé tenni számukra a bekapcsolódást.