Szeretettel várlak benneteket erre az istentisztelettel egybefűzött kedves eseményre. Az istentisztelet után Túrmezei Erzsébet emléktábláját avatjuk a Mandák-ház belső homlokzatán a 15-ös lakás falán, ahol Erzsébet testvér 15 évig élt.
Túrmezei Erzsébet diakóniai öröksége
Túrmezei Erzsébet emlékévet hirdetett egyházunk, ezért a költő és műfordító, magyar-német szakos tanárnő, diakonissza testvér életútjának helyszínein emléktáblákat helyeznek el. Gyülekezetünket meglátogatja Gregessen Labossa György, a Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinatának Diakóniai Bizottságának elnöke és Görög Hajnalka a Fébé Evangélikus Diakonissza Egyesület Főnökasszonya, valamint Madocsay Dániel az egyesület titkára. Túrmezei Erzsébet Budapest-Józsefváros díszpolgára 1993 óta, így a helyi Önkormányzati képviselő, Camara-Bereczki Ferenc Miklós is tiszteletét teszi az eseményen, melyről beszámol a Józsefváros újság is.
Igen, Atyán – így kezdte az imádságait. Válaszolt Isten hívására, nem félt az elköteleződéstől. Istennek mondott boldogító igent. Ezt a hitvallást megénekelte: Erzsébet hitének és életének sokan voltak tanúi, kedvesen emlékeznek vissza törékeny alakjára és erős hitére. Életében a belmissziói munka és az irgalmasság szolgálatában összeforrt. A diakonissza mozgalom lelki atyja, a 19. századi Wilhelm Löhe azt hangsúlyozta, hogy a diakónia színtere a gyülekezet és hangsúlya az önkéntesség. Löhe Luthert idézi, aki szerint ez az irgalmas szeretet Jézus szeretetéből forrásozik, ez az a túlcsordulás, amivel a keresztény úrvacsorai asztalközösség határain túlcsordul (Überschuss) Isten szeretete a tágabb körök felé.
Személyes hálám Túrmezei Erzsébet életéért
Nekem sokat jelent a Most nem sietek .. csak engedem, hogy szeressen az Isten című éneke, ezt szeretném nektek megtanítani.
A másik nagy kedvencem az énekei közül az egy népi dallamra írt szövege. Ezt azért szeretem nagyon, mert ha egymásra gondolom, a kettő szöveget, akkor a naiv költemény, nagy erővel szólal meg.
Az eredeti dallam egy régi magyar ének, mely egy erőszakos házzasságot, nőbántalmalmazást balladisztikusan mond el.
Erre a dallamra írta az elveszett juh pédázatának mintájára az Énekeskönyvünkben is megtalálható szöveget Túrmezei Erzsébet. Ez a szöveg olyan, mintha válaszolna a bajba jutott asszony énekére azzal a vággyal, hogy Jézus látja ezt a női sorsot és elindul az elveszett bárány után.
Sűrű erdő mélyén, kicsi bárány béget, Te elveszett bárány, Jézus keres téged!
Sűrű erdő mélyén, kicsi bárány béget, Te elveszett bárány, Jézus keres téged!
Túrmezei Erzsébet a Mandák-házban
Amikor 1951-ben a szerzetesrendeket feloszlatta az ateista államhatalom, akkor a Fébé Diakonisszarend sem folytathatta szervezett működését. Túrmezei Erzsébet ovább szolgált az egyházban. Nyugdíjazása után került a Mandák-házba, ahol nagy szeretettel fogadták a ház lakói. Itt működött akkor a teológus lány kollégium is. Itt lakott a Teológia Újszövettségprofesszora, Selmeczi János és felesége Edit is, aki nagy szeretettel fogadta Erzsébet testvért és mindenben segítségére volt. A Mandák házban több diakonissza is otthonra talált és a szétszóratás éveiben is együtt imádkozott.
Túrmezei Erzsébet életútja
Túrmezei Erzsébet éleútjáról 2012-ben, születésének 100. évfordulójának alkalmából Ancilla Domini címmel kötetet szerkesztett Kőháti Dorottya. A könyvet a Magyar Evangélikus Digitális tér jóvoltából online is olvashatjuk.
Túrmezei Erzsébet életét bemutató filmet készített a Zákeus Média Centrum.